Silniční vládci

0 Comments


Kdo neřídil něco podobného, tomu to může být nepochopitelné. Ten, kdo řídí osobní vůz se většinou domnívá, že je to stejné a že by mohl za volant takového kolosu usednout ihned. Ale nemohl. Už proto mají tito lidé drobátko jiný řidičský průkaz v naprosto jiné skupině.

Srovnávat řízení osobního auta s řízením kamionu je asi totéž jako srovnat pilotní průkaz na malé letadlo s oprávněním létat s Boeingem. Jsou to sice podobné, ale přesto naprosto jiné věci.

kamion na silnici

Každý řidič potřebuje spoustu náležitostí, které k němu a k jeho autu patří. Některé věci jsou dokonce nařízeny vyhláškou, jako třeba rezerva.

Ovšem dálková řidič jich potřebuje daleko více. Například propojovací kabel 24V ABS 7 pólový. Ten slouží, jak již z názvu plyne k propojení návěsu. Jistě račte znát ze silnic, když vidíte takové ty kroucené kabely, které vedou z kabiny k návěsu. Jsou velmi důležité, bez nich by totiž řidič daleko nedojel. Jeden z účelů je například ten, že těmito kabely prochází elektrický proud. Bez něj se nerozsvítí třeba blinkr, nebo brzdová světla. A bez toho by mohl na cestě vzniknout docela zajímavý maglajz.

kamion na silnici

Někdy jsou totiž důležité i maličkosti a o tom by mohli někteří šoféři vyprávět. Když už máte najetý nějaký ten kilometr s mnoha tunami v návěsu, nebo také s nebezpečnými náklady. Je třeba dávat pozor i na drobnosti a pekelně se na jízdu soustředit. Za nepozornost se zde platí velmi draze. Někdy i životem.

Každý řidič si to samozřejmě uvědomuje, a proto si dává pozor na to, co kupuje ke svému kamionu a většinou bere jen Ví moc dobře, že na tom může záviset jeho život. A také tím mimo sebe chrání i ostatní. Nejen kolegy z branže, ale všechny účastníky v silničním provozu. Jistě tedy uznáte, že řídit něco podobného jako je kamion rozhodně není pro každého joudu, který ujel jen pár kilometrů osobním autem.