Komu a kdy si dopřát šalvějový čaj

0 Comments


Nachlazení a trávení

Bylinka šalvěj patří mezi nejrozšířenější léčivky v mírném pásmu. Dobře se jí daří pěstovat takřka na jakékoli půdě a zároveň je i poměrně dekorativní, tak krášlí prostředí jako okrasná rostlina, kdekoli ji vysadíte. V lidovém léčitelství se šalvěj uchytila zejména ze dvou důvodů.

šalvěj přeslenitá

Upravuje trávení – kdo se nevhodně stravuje, ale začíná se změnou jídelníčku a přechází na zdravější výživu, tomu může být tato bylina užitečná při odstraňování nadýmání a překyselení organismu. Obsahuje mnoho antioxidantů a látek, které napomáhají získat z potravy většinu živin. Někdo dokonce tvrdí, že je prospěšná i pro pročištění jater a žlučových cest a celkovou harmonizaci organismu.

šalvěj na čaj

Dýchací cesty, alergie, astma – pamatujete se na film „Dívka na koštěti“? Tamní ředitel školy popíjel odvar z takzvaného „Babského ucha“, a toho mistrně využili tvůrci filmu pro zajímavou pointu. Babské ucho není nic jiného, než Šalvěj přeslenitá, ředitel jí pil jaké lék na astma, a spolu s tím jej lze užívat i pro jiné respirační potíže. Můžete si tedy ono Babské ucho uvařit a nabídnout jej i vaší návštěvě, a třeba i dívce jménem Saxana, aby nemusela shánět někoho, komu uřízne ucho, aby mohla setrvat ve světě lidí.

Nepřehánějte to

Šalvěj je bylinka hojně pěstovaná na zahrádkách nebo v květináčích, ale ne každý ví, že obsahuje Thujon, což je látka, kterou je třeba užívat v omezeném množství. Podobná omezení se týkají řady léčivých bylin, proto je nutné dodržet vždy správné dávkování a nepřehánět to. Konkrétně pro šalvěj platí, že denní dávka pro dospělého člověka jsou maximálně tři šálky. Buďte velmi opatrní při podávání dětem, u starších dětí maximálně šálek denně a malým dětem jej raději nepodávejte. Thujon může ve větším množství vyvolat stahy hladkého svalstva (křeče). Šalvějový čaj by také neměli pít lidé postižení epilepsií.