Nechte provést revize veškerých technických zařízení v bytě

0 Comments


Koupili jste nebo zdědili byt v bytovém domě a chcete se do něj brzy nastěhovat? Pak bychom vám rádi doporučili, abyste nezapomněli provést revize veškerých technických zařízení, i když to není vysloveně vaše povinnost. Jde zejména o revizi elektroinstalace, topné soustavy, plynových zařízení (kotel, karma, sporák), komínových těles a také vzduchotechniky.

bytový dům

Vzduchotechnika v paneláku bývá výbavou, co byla v bytovém domě instalována již před mnoha lety, a která je tu také v provozu prakticky nonstop. Je to plechové potrubí, kam do společné stoupačky proudí výpary z kuchyně, z koupelny a z toalety, a málokdo předpokládá, že by se u mohlo něco pokazit. Ostatně není co, kromě ventilátoru, který si snadno vyměníte i sami, je to jen kus plechu, který maximálně bude korodovat, ale to nijak zvlášť funkci vzduchotechniky neohrozí.

větrací mřížky

Podceňování vzduchotechniky jako takové pak vede k rozhodnutím žádnou revizi neprovádět, a tak se stává, že toto zařízení je v provozu v některých domech třeba i dvacet let bez revize. Nebezpečí nerevidované vzduchotechniky však spočívá v něčem úplně jiném.

Do potrubí vstupuje prakticky nonstop vzduch a spolu s ním i prach. A také mastnota – rozptýlený tuk uvolněný při přípravě pokrmů či při sprchování. Do potrubí jsou nasávány i tukové částice z ovzduší, které do bytu pronikají zvenčí. Mastný prach se pak lepí na vnitřní stěny potrubí, a že tam drží vysloveně jako přibitý, o tom se snadno můžete přesvědčit.

Mastný prach je ale velmi nebezpečná hořlavina a v silnějších koncentracích i výbušnina. A co dovede exploze a požár mastného prachu, o tom se vedou dlouhá léta statistické záznamy doplněné fotografiemi v hasičských záchranných sborech. Jestliže ponecháte dlouhou dobu potrubí vzduchotechniky bez revize a případného čištění, zvyšujete riziko požáru nejen vašeho bytu, ale i dalších bytů na společné stoupačce.